img

Wang Yi: "Çin, dayanışma ve iş birliğinden yana olmayı sürdürecek"


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün BM 77. Genel Kurulu’na hitap etti.

Wang, BM’nin New York’taki merkezinde düzenlenen 77. BM Genel Kurulu oturumunda bir konuşma yaptı.

İçinde bulunduğumuz çağın meydan okumalarla dolu olduğunu ve dünyanın yeni bir çalkantılı döneme girdiğini hatırlatan Wang Yi, çağın taleplerine cevap verilmesi, tarihî trende uyulması ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ortaya koyduğu insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için savaş yerine barış, yoksulluk yerine kalkınma, kapalılık yerine açıklık, zıtlaşma yerine işbirliği, bölünme yerine dayanışma ve zorbalık yerine adalet arayışında bulunulması gerektiğine işaret etti.

Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin’in, dayanışma ve işbirliğinden, çağın eğilimlerinden ve tüm ülkelerin ortak çıkarlarından yana olduğunu dile getirdi.

Taiwan meselesine de değinen Wang Yi, “Taiwan, geçmişten beri Çin topraklarının bir parçasıdır. Tek Çin ilkesi, artık uluslararası ilişkilerin temel normu ve uluslararası toplumda geniş kabul gören bir uzlaşı olmuştur. 51 yıl önce, yine bu görkemli salonda, BM Genel Kurulu’nda 2578 sayılı kararın ezici çoğunlukla alınmasıyla, Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’deki meşru statüsü tekrar tanınmış, Taiwan makamlarının gayrimeşru temsilcileri oturdukları sandalyelerden kovulmuş, Taiwan dâhil olmak suretiyle tüm Çin’in BM ve uluslararası kuruluşlardaki temsilcilik hakkı meselesi siyaset, hukuk ve prosedür bakımlarından tamamen çözülmüştür.’’ dedi.

Wang, ‘‘Çin’in azami samimiyet ve azami çaba göstererek, Taiwan Boğazı’nın iki yakasını barışçıl yolla birleştirmeye hazır.” diye konuştu.

Wang Yi, konuşmasında Çin’in şu an yeni bir kalkınma konsepti izlediğine işaret ederek, ‘‘Çin’in inovasyon, eşgüdüm, yeşil, açıklık ve paylaşım ilkelerine dayanan yeni kalkınma konsepti, yüksek nitelikli kalkınmaya odaklanarak, yeni bir kalkınma yapısı oluşturmayı amaçlıyor.’’ ifadelerini kullandı

Yakın tarihte düzenlenecek Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi’nde ulusal kalkınma alanında önümüzdeki beş yılı ve daha uzun süreyi kapsayan hedef ve görevlerin bilimsel bir şekilde planlanacağını hatırlatan Wang Yi, Çin’in diğer ülkelerle beraber, insanlığın kader ortaklığını oluşturmak ve daha güzel bir dünya inşa etmek için çaba göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Wang Yi, aynı gün BM 77. Genel Kurulu Başkanı’nın yanı sıra, Maldivler, Mısır, Cezayir, Gabon, Ekvator Ginesi ve Kosta Rika dışişleri bakanlarıyla görüştü.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.